Answer :
Answer:
The internal energy in the system is
ΔE = 1.072 x 10 ⁴ J
Explanation:
Given
V = 0.0320 m³
P₁ = 2.35 x 10 ⁵ Pa
P₂ = 1.01 x 10 ⁵ Pa
To determine the internal energy
ΔE = ⁵/₂ * V * ( P₂ - P₁ )
ΔE = ⁵/₂ * 0.0320 m³ * ( 2.35 x 10 ⁵ - 1.01 x 10 ⁵ ) Pa
ΔE = ⁵/₂ * 0.0320 m³ * (134 kPa)
ΔE = 10720 J
ΔE = 1.072 x 10 ⁴ J