Answered

What's the answers to numbers 1-6 on this page? Please Help! Your help will be greatly appreciated!!

What's the answers to numbers 1-6 on this page? Please Help! Your help will be greatly appreciated!! class=

Answer :

taskmasters
1) Jacket price : $64 ; discount : 20%

Original price * discount rate = discount value.
Original price - discount value = discounted price

64 * 20% = 12.80 discount
64 - 12.80 = 51.20 discounted price

2) TV : $1,200 ; discount : 10%

1,200 * 10% = 120 discount
1,200 - 120 = 1,080 discounted price

3) admission: $7.50 ; discount : 20% ; sales tax : 5.75%

7.50 * 20% = 1.50 discount
7.50 - 1.50 = 6.00 amount paid for admission
6.00 * 5.75% = 0.345 value of sales tax
6.00 + 0.345 = 6.345 total amount paid

4) makeup: $4.30 ; discount : 40% ; sales tax : 6%

4.30 * 40% = 1.72 discount
4.30 - 1.72 = 2.58 discounted price
2.58 * 6% = 0.1548 value of sales tax
2.58 + 0.1548 = 2.7348 total amount paid

5) discounted price: $2.25 ; discount : 50%

discounted price ÷ discount rate = original price
2.25 ÷ 50% = 4.50 original price

6) Sports City: Original price : $180 ; discount : 15%
Tennis World: Original price : $200 ; discount : 20%

Original price x (100% - discount rate) = Discounted price
180 * (100%-15%) = 180 * 85% = 153
200 * (100%-20%) = 200 * 80% = 160

Sports City offers a better deal. It is cheaper by $7 from the discount price of Tennis World.

Other Questions