Answer :
Answer:
200 candies were sold
Step-by-step explanation:
Because we know that each candy costs $0.50, we can simply divide 100 by 0.5.
[tex]100/0.5\\200[/tex]
Answer:
200 candies were sold
Step-by-step explanation:
Because we know that each candy costs $0.50, we can simply divide 100 by 0.5.
[tex]100/0.5\\200[/tex]