Answer :

Answer:

4.8 $

Step-by-step explanation:

5 cans = 3 $

then:

1 can  = 0.6 $ because 0.6*5 = 3

Now 0.6*8 cans = 4.8 $

sqdancefan

Answer:

  $4.80

Step-by-step explanation:

The cost will be proportional to the number of cans. If the number of cans goes up by a factor of 8/5, so does the cost.

  cost of 8 = (8/5)($3.00) = $4.80

Other Questions