Answer :

Answer:

.32

Step-by-step explanation:

4.54 divided by 14

If Peanuts are $4.54 for 14 ounces. The cost per ounce is: $0.32.

Cost per ounce

Using this formula

Cost per ounce=Cost price/Ounces

Where:

Cost price=$4.54

Ounces=14

Let plug in the formula

Cost per ounce=$4.54/14

Cost per ounce=$0.32

Therefore the cost per ounce is: $0.32.

Learn more about cost per ounce here:https://brainly.com/question/26801891

#SPJ2

Other Questions