What is the answer Wendy bought for folders in for notebooks the place of the boulders $2.50 the notebook cost four dollars right to equivalent expressions to find the total cost

Answer:
2.50 x 4 + 4²
or
2.50 x 4 + 4 x 4
and
$26
Step-by-step explanation:
So first we have to find how much the folders and notebooks were by themselves so our first equation is:
2.50 x 4 = 10
and
4 x 4 = 16
and then we add the costs
10 + 16 = 26
So Wendy spent $26 on folders and notebooks