Answer :

samuelonum1

Answer:

Brand A is the better buy

Step-by-step explanation:

bag Which is the better buy?

Step one

Brand A: $5 for 80 pounds of sand

Let us find the unit cost

Unit cost =5/80

=$0.0625 per pound

Brand B: $14 for 175 pound

The unit cost is

=14/175

=$0.08 per pound

Other Questions