Jack mowed lawns for 15 hours last week and earned $255. Assuming he is paid by the hour, how much will Jack earn next week if he mows lawns for 8 hours?

Answer :

kdaniels10

$136

Step-by-step explanation:

$255÷15hrs=$17

$17×8hrs=$136

MrRoyal

The number of hours is an illustration of a unit rates

Jack earns $120, when he works for 8 hours.

Represent the unit rate with h.

So, his last week earning is represented as:

[tex]\mathbf{15h = 225}[/tex]

Divide both sides by 15, to calculate the unit rate

[tex]\mathbf{h = 15}[/tex]

When he works for 8 hours, his earnings is:

[tex]\mathbf{Earnings = 8h}[/tex]

So, we have:

[tex]\mathbf{Earnings = 8 \times 15}[/tex]

[tex]\mathbf{Earnings = 120}[/tex]

Hence, Jack earns $120, when he works for 8 hours.

Read more about unit rates at:

https://brainly.com/question/18065083

Other Questions