dekvn
Answered

micheal spent 18 at a local farmers . The apples he bought cost 2$ per pound, the peppers coat 3$ per pound. How many pounds of apples and peppers did he buy? Choose the equations that are equivalent, Check all the apply. 1-p=2/3a+6 2-p=-2/3a+6 3-a=1 1/2p+9 4-1 1/2p+9 5- -3p+18÷2​

Answer :

Answer:

Step-by-step explanation:

3 pounds of apples and 4 pounds of peppers

six pounds of apples and two pounds of peppers

p=-2/3a + 6

a=-1 1/2p + 9

a= -3p+18/2

Other Questions