Answered

ken paid $12 for two magazines. The cost of each magazine was a multiple of $3. What are the possible prices of the magazines?

Answer :

TehGuyy
Well [tex] \frac{12 dollars}{2 magazines} [/tex] is $6 per magazine and 6 is a multiple of 3, so that's a possibility.
Nerdygirl94
You can divide 12 by 2, and you'll get 6. 6 is also a multiple of 3. So $6 is the price of each magazine.

Hope it helped!

Other Questions