Answer :
Answer:
Check the explanation
Explanation:
The Economic Order Quantity EOQ= SQRT(2*D*Co/Ch),
Where Square root, SQRT, D is the annual demand , Co Cost of order and Ch is the cost of holding
Here annual Demand D =20500
Cost of order Co = 50 $
Cost of holding Ch= 20% of Cost of purchasing = 20%*$14 = $2.8
EOQ = SQRT(2*20500*50/2.8) = SQRT(732142.85) = 855 Units
Minimum TAC can be calculated in two ways
1) With Formula , Minimum TAC = SQRT(2*D*Co*Ch) = $2395.83
2) Without Formula , I.e Cost of Oreder+ Cost of Holding
=(20500/855)*$50 + (855/2)*$2.8 = 2395.83
Where 20500/855 is the number of orders, and 855/2 is the average stock
B) If 500 units purchased at a time
Then Number of orders = 20500/500 = 41 orders in year
Total cost ordering = 41*$50 = $2050
Inventory holding cost = Average inventory * holding cost =
= 500/2*$2.8 = 700
the Total/overall annual cost inventory = $2050+$700 = $2750
A) Central Hydraulic Supply Company optimum order quantity is equal to the economic order quantity (EOQ), and it will minimize the total annual cost of inventory.
EOQ is given as the square root of ((2 x D x Oc)/Hc)
where D = annual demand quantity
Oc = Ordering cost per order
Hc = Holding cost per unit
EOQ = square root of ((2 x 20,500 x $50)/$2.80)
= square root of 2,050,000/2.80
= square root of 732,142.857
= 856 units
- The minimum TAC = the purchase cost + Ordering cost + Holding cost
- Purchase cost = $287,000 (20,500 x $14)
- Ordering cost = $1,200 (20,500/856) x $50
- Holding cost = (Average inventory x Holding cost per unit)
= $1,198.40 (856/2 x $2.80)
Therefore, TAC = $289,398.40 ($287,000 + $1,200 + $1,198.40)
B) With units per order as 500 instead of 856:
Number of orders per year = 41 (20,500/500)
New Optimum order quantity = 500 units
Holding cost = $700 (500/2 x $2.80)
TAC = $289,750 ($287,000 + $2,050 + $700)
Data and Calculations:
Annual Demand of fittings = 20,500
Purchase price per fitting = $14
Selling price per fitting = $19
Holding cost per unit = 20% of $14 or $2.80
Ordering cost per order = $50
Thus, the economic or optimum order quantity is 856 in scenario A and 500 in scenario B. While the total annual cost of inventory is $289,398.40 in scenario A and $289,750 in scenario B.
Learn more about economic order quantity (EOQ) and Total annual cost of inventory (TAC) at https://brainly.com/question/14215453