Starting from rest, a car accelerates for 8 seconds with a constant acceleration. During this time it travels 121 meters. Find its velocity at the end of the 8 seconds.

Answer :

Answer:

The final velocity is [tex]V = 30.25 \frac{m}{s}[/tex]

Step-by-step explanation:

The car starts from rest, this means the initial velocity U = 0.

The time interval is 8 seconds.

The total Distance traveled is 121 meters.

The formula for calculating final velocity(V) is,

[tex](distance) = U(time) + (\frac{1}{2})(acceleration)((time)^{2})[/tex]

[tex]121 = (0)(8) + (\frac{1}{2})(a)(64)[/tex]

a= [tex]\frac{121}{32}[/tex]

The final velocity is given by,

[tex]V = (0) + (a)(time)[/tex]

[tex]V = (\frac{121}{32})(8) = 30.25 \frac{m}{s}[/tex]

Other Questions