Most adults would erase all of their personal information online if they could. A software firm survey of 601 randomly selected adults showed that 63% of them would erase all of their personal information online if they could. Complete parts (a) and (b) below. a. Express the original claim in symbolic form. Let the parameter represent the adults that would erase their personal information.b. Find the value of the test statistic.

Answer :

dogacandu

Answer:

[tex]H_{0}: p=0.5[/tex]

[tex]H_{a}: p>0.5[/tex]

Test statistic of the sample proportion is ≈ 5.39

Step-by-step explanation:

Let the parameter p represent the proportion of adults that would erase their personal information

[tex]H_{0}: p=0.5[/tex]

[tex]H_{a}: p>0.5[/tex]

Test statistic of the sample proportion can be found as

z=[tex]\frac{p(s)-p}{\sqrt{\frac{p*(1-p)}{N} } }[/tex] where

  • p(s) is the sample proportion of people would erase all of their personal information online if they could (63% or 0.63)
  • p is the proportion assumed under null hypothesis. (0.5)
  • N is the sample size (601)

Then z=[tex]\frac{0.61-0.5}{\sqrt{\frac{0.5*0.5}{601} } }[/tex] ≈ 5.39

The test statistic that is computed from the software firm survey is 0.3739.

How to compute the test statistics?

From the information given, the number of adults is given as 601 and it was stated that 63% of them would erase all of their personal information online.

Therefore, the test statistics will be:

= [0.63 - 0.5] / ✓0.5(1 - 0.5)/601

= 0.3739

In conclusion, the test statistic is 0.3739.

Learn more about test statistic on:

https://brainly.com/question/4621112

Other Questions