A shopper buys a 100 dollar coat on sale for 20% off. An additional 5 dollars are taken off the sales price by using a discount coupon. A sales tax of 8% is paid on the final selling price. What is the total amount of money the person pays

Answer :

Answer:

12.2

Step-by-step explanation:

100 - 20% = 80%, 80% - 5 =  -42, -42 - 8 = -12.2

Answer:

$81

Step-by-step explanation:

So first we find 20% of $100, which is 20/100*100 which is 20. 100-20=80. Then when subtract the additional 5 dollars, so 80-5=75. Then we find 8% of 75, which is 8/100*75, so that equals 6. So 75+6=81 dollars.

Other Questions