Answered

||||| A ball on a porch rolls 60 cm to the porch’s edge, drops 40 cm, continues rolling on the grass, and eventually stops 80 cm from the porch’s edge. What is the magnitude of the ball’s net displacement, in centimeters? Knight, Randall D., (Professor Emeritus). College Physics (p. 29). Pearson Education. Kindle Edition.

Answer :

Answer:

[tex]d = 145.6 cm[/tex]

Explanation:

first ball rolls on the porch by total distance

[tex]x_1 = 60 cm[/tex]

Then again it will move on horizontal floor

[tex]x_2 = 80 cm[/tex]

also in vertical direction it will drop down

[tex]y = 40 cm[/tex]

so we have

[tex]x = 60 + 80[/tex]

[tex]x = 140 cm[/tex]

[tex]y = 40 cm[/tex]

so magnitude of net displacement of the ball is given as

[tex]d = \sqrt{140^2 + 40^2}[/tex]

[tex]d = 145.6 cm[/tex]

Other Questions