Answer :
Answer:
Average Return = 63.125%
Step-by-step explanation:
With the provided information we have,
Total cost of investment = $850,000
Salvage value = $50,000
Expected life = 8 years
Depreciation as per straight line method = $100,000
i.e. [tex]\frac{850,000 - 50,000}{8} = 100,000[/tex]
Sales Revenue = $250 per unit for 6,000 units = $1,500,000
Less: Costs Excluding depreciation as the return is to be calculated based on cost of equipment.
Less: Total cost = (182.50 [tex]\times[/tex] 6,000) - $100,000 depreciation
= $995,000
Thus: return = $505,000
Average investment = $850,000 in beginning and $750,000 in year end.
thus average = $800,000
Average return = $505,000/$800,000 = 63.125%
Average Rate of Return on Equipment
($250 - $182.50) * 6000 = $405,000
($850,000 + $50,000/2) = $450,000
Rate of Return in the nearest whole percent is:
$405,000/$450,000 = 90%